Kako lahko z enostavno preiskovalno analizo obvladujete tveganja in kredibilnost poslovanja podjetja
17 feb 2021
Spremembe, ki so v 2020 zajele ves svet, so tudi v slovensko gospodarstvo vnesle negotovost in nezaupanje. Po desetletjih poslovanja v okolju z razmeroma nizkim tveganjem se sedaj soočamo s povečanim tveganjem. A vendar lahko v novo leto vstopamo z optimizmom. Tveganja je mogoče obvladovati in uspešno nadaljevati s poslovanjem, če smo prilagodljivi in pametno izbiramo poslovne partnerje.
O koristnosti podatkov in njihovi interpretaciji smo v sodelovanju z Oštro - Centrom za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji v februarju organizirali spletni seminar z naslovom: Zakaj je pomembno vedeti, s kom je povezana oseba, s katero posluje vaše podjetje?
S pomočjo analitične rešitve GVIN smo najprej preverili finančne kazalnike in ocene štirih podjetij, ki so bila na javnem razpisu Ministrstva za zdravje RS za ponudnika hitrih antigenskih testov izbrana v ožji izbor, nato pa z Anuško Delić, ustanoviteljico in odgovorna urednico Oštro, pogledali še v globino kredibilnosti vseh štirih podjetij.
Situacija se je spremenila v mnogih podjetjih. Spremembe se pravzaprav dogajajo vsak dan. Kako se izogniti poslovanju s podjetji, ki so neplačniki ali imajo celo blokiran bančni račun? Ne glede na to, ali z nekom sodelujete že več let ali šele razmišljate o sodelovanju, je pomembno, da večkrat in temeljito preverite podatke in kazalnike, zbrane v Bisnode Dun & Bradstreet rešitvah. Z enostavno raziskavo lahko poiščete ključne informacije, ki vam bodo pomagale zagotoviti varnost in trajnost poslovanja vašega podjetja.
V Bisnode rešitvah Portfolio Intelligence in GVIN lahko z nekaj kliki enostavno pridete do vseh potrebnih informacij za sprejetje pametnih odločitev.
Alja Stepišnik, svetovalka za izkušnje s strankami za Bisnode Dun & Bradstreet, svetuje, da preverbo poslovnega partnerja nadaljujete s tem, da si zastavite 2 dodatni vprašanji:
Podjetja so lahko na podlagi zgornjih kazalnikov uspešna in likvidna - toda še vedno ne vemo nič o njihovih lastnikih in morebitnih spornih poslih. Gre morda za slamnata podjetja? Ali nakazujejo denar v davčne oaze in ali imajo za to poslovne razloge? Kako so lastniki povezani z drugimi podjetji in posamezniki ali z morebitnimi političnimi funkcionarji? Če želimo omejiti tveganja, se je potrebno prepričati, da so naši poslovni partnerji zares zanesljivi.
Anuška Delić, ustanoviteljica in odgovorna urednica Oštro, Centra za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji, je povedala, da so podatkovne zbirke, kot je Bisnode GVIN, v kombinaciji z javno dostopnimi registri (AJPES, Zemljiška knjiga) in spletnimi brskalniki ključno orodje za preiskovanje povezav med subjekti. V GVIN-u se najprej spozna z osnovnimi podatki o podjetju, npr. leto ustanovitve, spletno mesto, prihodki in število zaposlenih. Preveri tudi, ali ima blokirane račune oziroma ali je med davčnimi dolžniki in podobno. Če spletno mesto podjetja ni več dostopno ali če obstaja razlog za pregled zgodovinskih posnetkov spletišča, jih poišče v arhivu spletnih strani Internet Archive (archive.org).
V naslednji fazi pregleda lastniško in upravljalsko strukturo, podrobnejše podatke o poslovanju, morebitno nepremično premoženje in arhiv medijskih člankov (opomba: v GVIN-u so dostopni članki vse od leta 1994), kjer je pozorna na morebitne sporne dogodke v zgodovini nekega podjetja ali osebe. Pri tem je Delićeva poudarila, da je treba tudi te, sploh kadar gre za časovno oddaljene ovadbe ali obtožnice, preveriti pri pristojnih organih. Pomemben je tudi celosten vpogled v podatke sodnega registra, spremembe ustanovnih aktov in druge dokumente, kjer se lahko nahajajo uporabne informacije o subjektu.
»Nenapisano pravilo je, da novinarji kopljemo, dokler ni več kaj za kopati - ali zato, ker trčimo ob zid in ni več uporabnih informacij, ali pa zato, ker smo prišli tja, kamor smo hoteli. Če pri tem zaidemo v slepo ulico, se moramo vrniti na izhodišče. Pozorni moramo biti na vse podatke, ki lahko kažejo na obstoj dogodkov, povezanih s povečanim tveganjem pri sodelovanju z nekim podjetjem, in jih navzkrižno preverjati,« je opozorila Anuška Delić.
»Če imate dostop do ažurnih in zanesljivih podatkov in te podatke znate interpretirati do koristne informacije, lahko pravočasno zaznate opozorilne statuse pri vaših partnerjih in ustrezno odreagirate. S tem preprečite morebitna tveganja za obstoj vašega podjetja, znižanje kredibilnosti in ugleda«, je sklenila Alja Stepišnik.
Vstopite v svet raziskovalnega preverjanja in analitike tudi vi!
S pomočjo brezplačne testne uporabe analitične rešitve GVIN obvladujte tveganja in kredibilnost ter trajnost poslovanja vašega podjetja.
Spletni seminar: Zakaj je pomembno vedeti, s kom je povezana oseba, s katero posluje vaše podjetje?